Preot Constantin Sturzu

Preoți slujitori Septembrie 9, 2023

Pr. Constantin Sturzu este paroh al Parohiei „Sfântul Apostol Andrei și Sf. Mc. Mina” din 7 mai 2023. Este Consilier al Sectorului comunicare şi relaţii publice al Arhiepiscopiei Iaşilor și Purtător de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Părintele Constantin Sturzu (data hirotoniei: 11 martie 2006) este dublu licențiat, fiind absolvent, ca șef de promoție, în 1997, al Facultății de Filosofie din Iași și, în 2002, al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași. În 2012 a obținut, sub îndrumarea Prof. univ. dr. Ștefan Afloroaei, titlul de doctor în filosofie, cu mențiunea „Magna cum laudae”, pentru teza cu titlul: „Metafizica escatologică a lui Nikolai Berdiaev”.

A fost consilier eparhial al Arhiepiscopiei Iașilor în perioada 2004-2016, deținând și funcția de purtător de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. În perioada 1 septembrie 2016 - 18 septembrie 2017 a fost preot misionar în Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei și Portugaliei, unde a coordonat, ca director, Centrul Misionar Pastoral „Sfânta Cuvioasă Parascheva” de la Vilaller (Spania).  A fost paroh al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” Talpalari (Iași) din 8 iunie 2008 – până la data de 06 mai 2023 (cu excepția intervalui în care a fost preot misionar în Spania).

Pr. Constantin Sturzu este iconom stavrofor din 2006, iar în 2008 a primit din partea Părintelui Patriah Daniel – atunci și locțiitor de Mitropolit al Moldovei și Bucovinei – distincția „Crucea Moldavă”.

Este căsătorit cu prezbitera Elena-Cristina, având trei copii: Maria, Teodora și Ana.

În perioada studenției a fost cofondator și a coordonat publicația „Strict studențesc”, ce a apărut în intervalul 1995-1997. Este unul dintre fondatorii următoarelor instituții: cotidianul „Ziarul Lumina” și Tipografia Albina – în 2005, Editura Doxologia și portalul ortodox doxologia.ro – în 2009. În cadrul Eparhiei Iașilor a fost șeful secției prepress a Tipografiei Trinitas (1999-2001), director al Editurii Trinitas (2001-2006), consilier al Sectorului „Biserica și Societatea” (2004-2009), consilier cultural și director general al Centrului Cultural Misionar Doxologia (2009-2016). Pentru a coordona extinderea publicațiilor „Ziarul Lumina” și „Lumina de Duminică” la nivel național, Părintele Constantin Sturzu a îndeplinit și funcția de consilier patriarhal în perioada 1 octombrie 2007 - 1 februarie 2009.

Are publicate sute de articole în reviste bisericești și în presa laică, a fost realizator și producător de emisiuni radio și TV.  A susținut zeci de conferințe, seminarii sau ateliere de lucru în țară și în străinătate.

Citește alte articole despre: preot, preot paroh, Pr. Constantin Sturzu